Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Dom Pomocy Społecznej w Sosnówce

Liczyrzepy 87, 58-564 Sosnówka

Przejdź do treści

Procedura skierowania Mieszkańca do DPS

Skierowanie do Domu Pomocy Społecznej w Sosnówce

 

Podstawa prawna

Art.17 ust.1 pkt 16, art. 1i2, art. 55, art.59 ust. 1-3, art. 60, art. 62,

  1. art. 101, art.106 ust. 1i4, art. 110 ust. 1i7, art. 112 ust. 2i5 ustawy z dnia 12 marca 2004 roku o pomocy społecznej  (Dz.U. z 2017r. poz.1769
    z pózn.zm.).
  2. Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki z dnia 23 sierpnia2012r. w sprawie domów pomocy społecznej  (Dz.U. z 2012r. poz.964 z późn.zm.).
  3. Art.38 i art. 39 ustawy z dnia 19 sierpnia 1994r. o ochronie zdrowia psychicznego  (Dz.U. z 2017r. poz.882).

 

Zasady kierowania, umieszczania i odpłatności za pobyt w Domu Pomocy Społecznej

W sytuacji braku możliwości zapewnienia usług opiekuńczych w miejscu zamieszkania przez rodzinę i gminę, osoba wymagająca całodobowej opieki z powodu wieku, choroby lub niepełnosprawności, niemogąca samodzielnie funkcjonować w codziennym życiu, może ubiegać się o skierowanie do Domu Pomocy Społecznej.

Dom Pomocy Społecznej (DPS) to instytucja, której zadaniem jest między innymi zapewnienie – osobom tego wymagającym- całodobowej opieki, zamieszkania, wyżywienia, pomocy w podstawowych, najważniejszych czynnościach życiowych.

Aby ubiegać się o przyjęcie do domu pomocy społecznej należy złożyć wniosek w Ośrodku Pomocy Społecznej. Należy przy tym pamiętać, że osobę kieruje się do domu pomocy społecznej na jej wniosek (przy świadomym wyrażeniu woli) lub jej przedstawiciela ustawowego.

Następnym krokiem jest spotkanie z pracownikiem socjalnym, który przeprowadzi wywiad środowiskowy i sprawdzi sytuację zdrowotną, materialną i życiową danej osoby. W dalszej kolejności należy skompletować niezbędną dokumentację (m.in. zaświadczenia lekarskie, zaświadczenie o dochodach albo decyzję ZUS o przyznaniu świadczenia).

Na podstawie skompletowanej dokumentacji właściwy Ośrodek wyda decyzję o skierowaniu i umieszczeniu w domu pomocy społecznej lub odmówi takiego skierowania.

 

Procedura kierowania do domu pomocy społecznej i zasady odpłatności

Zgodnie z art. 54 ustawy o pomocy społecznej z dnia 12 marca 2004r. osobie wymagającej całodobowej opieki z powodu wieku, choroby lub niepełnosprawności, niemogącej samodzielnie funkcjonować w codziennym życiu, której nie można zapewnić niezbędnej pomocy w formie usług opiekuńczych, przysługuje prawo do umieszczenia w domu pomocy społecznej”.

Do domu pomocy społecznej kierujemy na podstawie:

Zgodnie z art. 54 ustawy o pomocy społecznej z dnia 12 marca 2004r. osobie wymagającej całodobowej opieki z powodu wieku, choroby lub niepełnosprawności, niemogącej samodzielnie funkcjonować w codziennym życiu, której nie można zapewnić niezbędnej pomocy w formie usług opiekuńczych, przysługuje prawo do umieszczenia w domu pomocy społecznej”.

Do domu pomocy społecznej kierujemy na podstawie:

  1. zgody osoby zainteresowanej i Jej pisemnego wniosku,
  2. wywiadu środowiskowego wraz z wymaganą dokumentacją (w tym zaświadczenie lekarskie, aktualna decyzja organu emerytalno- rentowego).

W celu przyjęcie do domu pomocy społecznej należy złożyć wniosek w ośrodku pomocy społecznej stosownie do miejsca zamieszkania. Należy przy tym pamiętać, że osobę kieruje się do domu pomocy społecznej na jej wniosek (przy świadomym wyrażeniu woli) lub jej przedstawiciela ustawowego. W dalszej kolejności pracownik socjalny przeprowadza wywiad środowiskowy i sprawdza sytuację zdrowotną, materialną i życiową danej osoby oraz kompletuje niezbędną dokumentację (m.in. zaświadczenia lekarskie, zaświadczenie o dochodach albo decyzję ZUS o przyznaniu świadczenia). Na podstawie dokumentacji właściwy ośrodek pomocy społecznej wydaje decyzję o skierowaniu, a następnie o umieszczeniu w domu pomocy społecznej lub odmówi takiego skierowania.

  1. Odpłatność za pobyt w domu pomocy społecznej ponosi:
    Zgodnie z art. 61 ustawy o pomocy społecznej z 12 marca 2004r. obowiązani do wnoszenia opłaty za pobyt w domu pomocy społecznej są w kolejności:
    a) mieszkaniec domu, a w przypadku osób małoletnich przedstawiciel ustawowy z dochodów dziecka,
    b) małżonek, zstępni przed wstępnymi,
    c) gmina, z której osoba została skierowana do domu pomocy społecznej – przy czym osoby i gmina określone w pkt 2 i 3 nie mają obowiązku wnoszenia opłat, jeżeli mieszkaniec domu ponosi pełną odpłatność.
  1. Opłatę za pobyt w domu pomocy społecznej wnoszą:
    a) Mieszkaniec domu, nie więcej jednak niż 70 % swojego dochodu, a w przypadku osób małoletnich przedstawiciel ustawowy z dochodów dziecka, nie więcej niż 70 % tego dochodu.
    b) Małżonek, zstępni przed wstępnymi – zgodnie z umową zawartą w trybie art. 103 umowa w sprawie ponoszenia opłat za pobyt w domu pomocy społecznej, ust. 2;
    • w przypadku osoby samotnie gospodarującej, jeżeli dochód jest wyższy niż 300 % kryterium dochodowego osoby samotnie gospodarującej, jednak kwota dochodu pozostająca po wniesieniu opłaty nie może być niższa niż 300 % tego kryterium,
    • w przypadku osoby w rodzinie, jeżeli posiadany dochód na osobę jest wyższy niż 300 % kryterium dochodowego na osobę w rodzinie, z tym że kwota dochodu pozostająca po wniesieniu opłaty nie może być niższa niż 300 % kryterium dochodowego na osobę w rodzinie.
    c) Gmina, z której osoba została skierowana do domu pomocy społecznej – w wysokości różnicy między średnim kosztem utrzymania w domu pomocy społecznej, a opłatami wnoszonymi przez osoby, o których mowa w pkt 1 i 2;
    • opłatę za pobyt w domu pomocy społecznej mogą wnosić osoby niewymienione w ust. 2.
    • w przypadku, o którym mowa w ust. 2a, gmina wnosi opłatę w wysokości różnicy między średnim kosztem utrzymania w domu pomocy społecznej a opłatami wnoszonymi przez osoby, o których mowa w ust. 1 pkt 1 i 2 oraz ust. 2a,
    • w przypadku, o którym mowa w ust. 2a, art. 103 umowa w sprawie ponoszenia opłat za pobyt w domu pomocy społecznej, ust. 2 stosuje się odpowiednio.

Informacje

Liczba wyświetleń: 64
Utworzono dnia: 06.02.2024
Podmiot udostępniający informację:
DPS Sosnówka

Historia publikacji

  • 06.02.2024 12:54, Administrator
    Dodanie strony: Procedura skierowania Mieszkańca do DPS