Dom działa na podstawie:
– ustawy z dnia 12 marca 2004 o pomocy społecznej (Dz. U. z 2021 r. poz.2268 z póź. zm.);
– rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 23 sierpnia 2012 r. w sprawie domów pomocy społecznej (Dz.U. 2018 poz. 734);
– Statutu Domu Pomocy Społecznej w Sosnówce nadanego uchwałą Nr IX/38/99 Rady Powiatu Jeleniogórskiego z dnia 31.05.1999r.;
– Regulaminu Organizacyjnego uchwalonego przez Zarząd Powiatu Jeleniogórskiego w dniu 29.09.1999 r. (Uchwała Nr 37/XLIV/99);
– innych obowiązujących przepisów w tym zakresie.
Dom zaspokaja niezbędne potrzeby bytowe, społeczne, zdrowotne i religijne mieszkańców.
Zakresie świadczenia usług bytowych:
Dom Pomocy Społecznej mieści się w 4 wielokondygnacyjnych budynkach oraz posiada jeden obiekt parterowy. W 3 budynkach znajduje się łącznie 27 pokoi.
Wszystkie pokoje są wyposażone standardowo, z uwzględnieniem udogodnień dla osób z niepełnosprawnościami. Na terenie obiektu znajdują takie pomieszczenia jak; jadalnia, pokój dziennego pobytu, pracownia terapii zajęciowej, kaplica, sala rehabilitacyjna, podręczne kuchenki oraz pomieszczenia do prania i suszenia,
Dom zapewnia 3 posiłki podstawowe, w tym dodatkowy zestaw obiadowy do wyboru. W jadalni, czynnej całą dobę, znajduje się ogólnodostępna lodówka, w której są podstawowe produkty żywnościowe.
Zakres świadczonych usług opiekuńczych:
W ramach usług opiekuńczych i pielęgnacyjnych mieszkańcom udzielana jest pomoc w podstawowych czynnościach życiowych. Jeśli zachodzi potrzeba to udzielane jest wsparcie przy utrzymaniu higieny osobistej (codzienna toaleta, czynności higieniczne w ciągu dnia, zmiana bielizny osobistej).
Mieszkańcy korzystają z pomocy medycznej w ramach publicznych i niepublicznych zakładów opieki zdrowotnej. Do lekarzy specjalistów mieszkańcy są dowożeni transportem należącym do Domu.
Kontakt z psychologiem uzgadniany jest w postaci prywatnych wizyt zależnie od potrzeb. W sprawach osobistych i urzędowych pomocy udziela pracownik socjalny.
Zakres świadczonych usług wspomagających:
Terapia zajęciowa prowadzona jest z uwzględnieniem indywidualnych predyspozycji i ograniczeń mieszkańców oraz obserwacji i wniosków zespołu terapeutyczno-opiekuńczego, diagnozy lekarskiej dotyczącej aktualnego stanu psychicznego, emocjonalnego czy poziomu intelektualnego. Udział w zajęciach jest dobrowolny.
Dom zapewnia mieszkańcom udział w imprezach kulturalnych, okolicznościowych i rekreacyjnych. Mieszkańcy mają możliwość zaspokojenia swoich potrzeb religijnych poprzez spotkanie z kapłanem oraz uczestnictwo w cosobotnich nabożeństwach w kaplicy.
Na terenie Domu działa Samorząd Mieszkańców, omawiając bieżące sprawy mieszkańców i funkcjonowanie placówki. Dom, w razie potrzeby, zapewnia odwiedzającym możliwość korzystania z pokoju gościnnego.